Vozidlá a motory
Absolventi inžinierskeho štúdia študijného programu Vozidlá a motory sú schopní analyzovať, navrhovať, konštruovať, prevádzkovať a udržiavať rozsiahle technické systémy dopravných prostriedkov najmä v oblasti vozidiel a ich pohonných podsystémov. Sú schopní používať riešenia s vysokou mierou tvorivosti, komplexnosti, samostatnosti a zodpovednosti. Majú prehĺbené vedomosti v oblasti základných teoretických disciplín strojárstva (inžinierska matematika, mechanika vozidiel, pružnosť a plasticita) ako aj v oblasti konštrukcie a projektovania vozidiel a ich subsystémov. Majú všeobecný prehľad o strojárskej výrobe a jej riadení, odborné poznatky z oblasti teórie vozidiel cestných aj koľajových a spaľovacích motorov. Ich vzdelanie dopĺňa náuka o prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, technických prostriedkoch kombinovaných prepráv, technológiách údržby, ale voliteľne aj o lietadlových pohonných jednotkách. Prehĺbené a rozšírené znalosti teoretických a odborných predmetov, umožňujú absolventovi inžinierskeho stupňa študijného programu Vozidlá a motory nachádzať a prezentovať vlastné riešenia problémov pri výskume, vývoji, projektovaní a konštruovaní dopravných prostriedkov, najmä vozidiel a ich systémov. Absolventi tvorivo aplikujú získané poznatky v praxi, kriticky analyzujú a aplikujú celú paletu konceptov, princípov a praktík odboru v kontexte voľne definovaných problémov, pričom preukazujú efektívne rozhodovanie v súvislosti s výberom a použitím metód, techník a prostriedkov. Vedia zavádzať zložité technické riešenia, používať moderné metódy a prostriedky pri riešení problémov. Absolventi 2. stupňa štúdia študijného programu Vozidlá a motory dokážu pracovať efektívne ako jednotlivci, ako členovia alebo vedúci tímu, spolupracovať s nadriadenými zložkami, neustále si zvyšovať kvalifikáciu vrátane rozvoja technicko-manažérskych schopností, udržiavať kontakt s najnovším vývojom vo svojej disciplíne, riadiť sa primeranými praktikami v súlade s predpismi a profesionálnym, právnym a etickým rámcom odboru.
Absolvent je schopný navrhovať a konštrukčne riešiť časti dopravných prostriedkov a ich subsystémov s využitím moderných počítačom podporovaných technológií vlastných modernej konštrukcii. Je schopný uplatniť sa v prevádzke dopravných prostriedkov, najmä koľajových vozidiel, cestných vozidiel, spaľovacích motorov, hydraulických a pneumatických strojov a zariadení, pri ich diagnostike, údržbe a opravách. Podrobné informácie o študijnom programe sú zverejnené na web stránke fakulty:
https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/studijne-programy/ing
Uplatnenie absolventov
Absolvent inžinierskeho študijného programu Vozidlá a motory (2. stupeň – Ing.) dokáže:
- Aplikovať teoretické z mechaniky viazaných sústav telies na inžinierske problémy dopravnej a manipulačnej techniky z pohľadu ich dynamických vlastností a kmitania.
- Samostatne analyzovať mechanický systém z hľadiska jeho dynamických vlastností, sformulovať konkrétny problém, rozhodnúť o adekvátnom fyzikálnom modeli, vytvoriť matematický model, vykonať analýzu (príp. syntézu) úlohy.
- Vyriešiť matematický model pomocou programovacieho jazyka MATLAB, ako aj vytvoriť model v programe Simpack, analyzovať ho a vyhodnotiť dosiahnuté výsledky.
- Pracovať v tíme.
- Aplikovať teóriu špecifických skutočností charakteristických pre oblasť konštrukcie vozidiel a ich jazdy na trati a po ceste na riešený problém.
- Analyzovať vlastnosti vozidiel (cestných, koľajových), vie vypracovať konštrukčné a výpočtové projekty a rozvíjať moderné prístupy v konštrukcií koľajových a cestných vozidiel.
- Objasniť základné metódy, princípy a postupov z teórie regulácie a riadenia systémov.
- Nadobudnúť značne rozšírené poznatky v oblasti koľajových vozidiel najmä v smere moderných koncepčných riešení koľajových vozidiel a ich subsystémov.
- Analyzovať možnosti zlepšenia konštrukcie koľajových vozidiel s cieľom navrhnúť a predložiť koncepciu koľajového vozidla spĺňajúceho požiadavky bezpečnosti a pohodlia.
- Skonštruovať virtuálne modely na základe aplikácie teoretických vedomostí získaných v teoretických a v odborných predmetoch.
- Analyzovať modely vykonaním počítačovej simulácie a vyhodnotiť výpočty pomocou špecializovaného výpočtového softvéru Ansys.
- Rozlíšiť a vysvetliť účinné spôsoby efektívnej prevádzky a údržby cestných motorových vozidiel pri využití vhodných metód a zariadení diagnostiky.
- Aplikovať teoretické východiská údržby a diagnostiky vozidiel.
- Vysvetliť základné informácie o technológiách používaných v samohybných pracovných strojoch, zariadeniach a špeciálnych vozidlách pre vykonávanie prác špecifických pre traťové hospodárstvo, o ich najdôležitejších konštrukčných celkoch, pracovných orgánoch o meracej a regulačnej technike aplikovanej na traťových strojoch.
- Vysvetliť základné princípy a metódy používané v konštrukcií spaľovacích motorov, ich častí a funkcií jednotlivých podskupín motorov, vysvetliť vzťahy medzi jednotlivými časťami motora ich vlastnosťami a výslednými ekonomickými a ekologickými parametrami motora.
- Posúdiť vlastnosti vybraných skupín príslušenstva spaľovacieho motora s ich aplikáciou v praktickom použití v laboratóriu.
- Aplikovať metódy a postupy špeciálnych skúšok vozidiel na konkrétny prípad, analyzovať a vyhodnotiť údaje podľa pravidiel pre ich schvaľovanie a ktoré súvisia s medzinárodnými normami a predpismi.
- Použiť teoretické znalosti a praktické skúseností pri technickom meraní najmä na tie meracie techniky, ktoré sa vyskytujú pri skúšaní vozidiel, vyhodnotiť dosiahnuté výsledky a vypracovať zodpovedajúce závery z meraní.
- Dokáže definovať základné pojmy, vývoj a rozdelenie vozidiel MHD - električky, trolejbusy, metro, hlavné parametre, moderné koncepcie vozidiel.
- Vysvetliť informácie o technológiách a o technických prostriedkoch moderných spôsobov dopravy t. j. kombinovanej dopravy, je schopný klasifikovať konštrukčné riešenia technických prostriedkov a zariadení systémov multimodálnych prepráv od nákladových jednotiek cez dopravné prostriedky až po manipulačné zariadenia prekladísk a terminálov.
- Zdôvodniť podstatu a nevyhnutnosť skúšania spaľovacích motorov vo vývojových a výskumných skúšobniach v procese ich výroby i opráv a posúdiť dáta získané zo špecifických skúšok spaľovacích motorov s prihliadnutím na nové meracie a skúšobné technológie a postupy.
- Vysvetliť a objasniť technológiu výroby a montáže cestných a koľajových vozidiel a ich hlavných konštrukčných skupín.
Absolvent inžinierskeho ŠP Vozidlá a motory sa uplatní v prevádzke dopravných prostriedkov, najmä koľajových vozidiel, cestných vozidiel, spaľovacích motorov, ich diagnostike, údržbe a opravách.
Absolvent spĺňa podmienky na zvyšovanie vzdelania v ďalšom stupni štúdia – doktorandskom, najmä v študijnom programe „Koľajové vozidlá“.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Žilinská univerzita v Žiline na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Základnou podmienkou prijatia na inžinierske štúdium (študijný program druhého stupňa) je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov). V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.
Ďalšie podmienky prijatia
Ďalšie podmienky prijímania uchádzačov na štúdium študijných programov inžinierskeho štúdia SjF UNIZA sú stanovené podľa § 57 zákona. Prijímacie konanie sa uskutoční formou výberového konania s cieľom zabezpečiť, aby na štúdium nastúpili uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi.
Doplňujúce informácie
Všetky informácie ohľadom prijímacieho konania sú zverejnené na web stránke fakulty:
https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=219
Podmienky pre zahraničných študentov
Pre zahraničných uchádzačov platia podmienky prijatia ako pre uchádzačov zo SR. Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8 zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webovej stránke univerzity. Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku, školné neplatia. Uchádzači z ČR môžu na podanie prihlášky o štúdium použiť formulár platný v ČR. U uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešne absolvovanie jazykovej prípravy (s jej možnosťou absolvovania na UNIZA). Pre zahraničných uchádzačov prijatých na základe medzištátnych dohôd, bilaterálnych zmlúv alebo pre štipendistov vlády SR platia podmienky uvedené v príslušných dokumentoch.
Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Bez prijímacej skúšky sú prijatí uchádzači, ktorí dosiahli počas Bc. štúdia vážený študijný /VŠP/ priemer do 2,6 /vrátane štátnej záverečnej skúšky/ a absolvovali študijný program v odbore strojárstvo.
V prípade absolvovania študijného programu v inom odbore, rozhodne o možnosti prijať uchádzača bez prijímacej skúšky garant príslušného študijného programu. V prípade, že počet uchádzačov /VŠP ≤ 2,6/ prekračuje kapacitu daného študijného programu, budú všetci uchádzači prijímaní na základe výsledku prijímacej skúšky.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD.
branislav.ftorek@fstroj.uniza.sk
+421 41 513 2519
+421 41 513 4950
V prípade, že uchádzači nespĺňajú podmienky prijatia bez prijímacej skúšky, musia absolvovať prijímaciu skúšku formou testu. Výsledky testu zhodnotia a kvantifikujú schopnosti ďalšieho úspešného štúdia uchádzača na 2. stupni štúdia v danom študijnom programe.
Forma prijímacej skúšky
TEST
Testy
-
-
Podanie prihlášky na štúdium
30.04.2024
-
Konanie prijímacej skúšky
24.06.2024
-
Podanie dodatočnej prihlášky
26.06.2024 - 09.08.2024
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Žilinská univerzita v Žiline na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
15
Prílohy
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ (papierová forma, elektronická forma)
- overená fotokópia vysvedčenia pre uchádzačov z iných VŠ (papierová forma, elektronická forma)
- životopis (papierová forma, elektronická forma)
- doklad o úhrade poplatku za prijímacie konanie (papierová forma, elektronická forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 450 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 20 €
elektronická prihláška: 20 €
Fakturačné údaje
Žilinská univerzita, Univerzitná 1, 010 26 Žilina banka: Štátna pokladnica
číslo účtu v tvare IBAN: SK34 8180 0000 0070 0026 9861
konštantný symbol: 0308
variabilný symbol: 10232
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Žilinská univerzita v Žiline na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD. – branislav.ftorek@fstroj.uniza.sk
Posledná aktualizácia: 10.07.2024 07:42