Dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry
Doktorandské štúdium na VŠVU sa zameriava na získavanie súčasných poznatkov v oblasti vedy a umenia a na podporu samostatného vedeckého bádania a tvorivej činnosti v oblasti umenia. Absolventi doktorandského štúdia získavajú vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa. Štandardná dĺžka štúdia pre doktorandské štúdium v dennej forme je tri roky, v externej forme najviac štyri roky. Podmienkou riadneho skončenia doktorandského štúdia je vykonanie dizertačnej skúšky, ktorá patrí medzi štátne skúšky a obhajoba dizertačnej práce, ktorá je záverečnou prácou. Absolventom doktorandského štúdia sa udeľuje akademický titul „doktor“ („philosophiae doctor“ , v skratke „PhD.“). Absolventom umeleckých doktorandských študijných programov sa udeľuje akademický titul „doktor umenia“ („artis doctor“, v skratke ArtD.“).
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Uchádzač o doktorandské štúdium na VŠVU sa môže stať študentom zvoleného študijného programu iba na základe absolvovania procesu prijímacieho konania. Ak študent absolvoval magisterské štúdium, t. j. študijný program druhého stupňa, tak sa môže predpísaným spôsobom prihlásiť na prijímacie konanie na VŠVU a uchádzať sa tak o jednu z vypísaných tém doktorandského štúdia.
Uchádzač o tému v študijnom programe dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry sa môžu prihlásiť hneď po absolvovaní magisterského stupňa štúdia.
V prípade, že sa prijímacie pohovory na študijný program dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry na VŠVU konajú pred absolvovaním študijného programu druhého stupňa, uchádzač je prijatý na doktorandské štúdium podmienečne. Definitívne prijatie na štúdium je podmienené úspešným absolvovaním študijného programu druhého stupňa. Doklad o absolvovaní študijného programu druhého stupňa, najneskôr však do termínu zápisu na štúdium, t. j.v septembri 2022 musí preukázať absolvovanie druhého stupňa predložením overenej kópie magisterského diplomu a dodatku.
Uchádzač o doktorandské štúdium na VŠVU si podáva prihlášku maximálne na dva študijné programy, pričom sa vždy prihlasuje na jednu z vypísaných tém doktorandského štúdia (zvolí si buď internú, alebo externú formu štúdia, ak sú vypísané) na danom študijnom programe. Témy dizertačných prác vypíše rektor VŠVU najmenej dva mesiace pred termínom podávania prihlášok na doktorandské štúdium, o ktoré sa možno v rámci prijímacieho konania na doktorandské štúdium uchádzať.
Doplňujúce informácie
Témy doktorandského štúdia pre akademický rok 2022/2023
študijný odbor: Vedy o umení a kultúre
študijný program: dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry
1. téma: Politika performativity a subjekty dejín umenia vo východnej Európe po roku 1989
školiteľ: doc. Mgr. Daniel Grúň, PhD.
forma štúdia: denná/externá
Téma je zameraná na performativitu ako jedno z kľúčových médií vo vizuálnom umení po roku 1989. Zaoberá sa otázkou, nakoľko je performativita zviazaná s politikou a nakoľko sa diela a ich tvorcovia stávajú subjektami, ktoré jednajú. Sústredí sa na reprezentácie vytlačených subjektov a vytesnených tém, ktoré dovtedy stáli mimo verejných diskurzov, napr. reprezentácie rodových a rasových menšín. Súčasťou vypísanej témy sú konštrukcie a re-konštrukcie regionálnych a transregionálnych príbehov umenia vo vzťahu k teóriám performativity, výstavenj praxi a dejinám umenia.
2. téma: Dejiny umenia a vizuálna kultúra na Slovensku v rokoch 1945-1948
školiteľ: doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.
forma štúdia: denná/externá
Obdobie medzi rokmi 1945-1948 možno považovať za politicky, ekonomicky i sociálne transformačné. V krátkom časovom intervale dochádza k striedaniu dvoch ideologických systémov, ktoré ovplyvnili nielen vizuálnu podobu umenia, kultúry, ale aj kultúrnej praxe tohto krátkeho medziobdobia.
3. téma: Priemyselný dizajn na Slovensku po roku 1989
školiteľ: prof. PhDr. Zdenko Kolesár, PhD.
forma štúdia: denná/externá
Obdobie po roku 1989 prinieslo na Slovensku zásadné zmeny v oblasti priemyselného dizajnu. V procese ekonomickej transformácie mnohé podniky zanikali. Vznikali nové, ale dizajnéri si v nich hľadali miesto len ťažko. Zmenu situácie spôsobil aj zánik Československa a reštrukturalizácia organizácií zameraných na podporu dizajnu. Rozvíjal sa systém dizajnérskeho vzdelávania. V širšom medzinárodnom kontexte sa menili pohľady na charakteristiku dizajnérskej profesie.
Podmienky pre zahraničných študentov
Všetci zahraniční uchádzači (s výnimkou českých) musia do nástupu na štúdium ovládať slovenský jazyk v úrovni B1.
Zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí, v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium (september 2022)
Pokiaľ vysoká škola vydáva doklady o vzdelaní po termíne zápisu (neskôr ako v septembri), neodporúčame študentom podávať si prihlášku, resp. podať si ju až ďalší akademický rok.
Viac informácií:
https://www.minedu.sk/23276-sk/akademicke-uznavanie-dokladov-o-vzdelani-a-stupna-vzdelania/
https://www.slovensko.sk/sk/vyhladavanie?mod=search&q=uznanie+dokladu+o+vzdelani
Prijímací pohovor má preveriť individuálne schopnosti a predpoklady uchádzača samostatne a tvorivo zvládnuť požiadavky doktorandského štúdia na VŠVU. Prijímací pohovor na doktorandské štúdium prebieha pred prijímacou komisiou menovanou rektorom VŠVU pre každý študijný program osobitne. Komisia pri svojom rozhodovaní zohľadňuje rozsah a kvalitu umeleckej činnosti alebo odbornej publikačnej činnosti uchádzača, rovnako tak výsledky umeleckej alebo odbornej činnosti (napr. výsledky v súťažiach študentských umeleckých, vedeckých a odborných prác a pod.).
Uchádzač si môže podať prihlášku na obidva z nasledujúcich študijných programov:
- výtvarné umenie (špecializácie: výtvarné umenie, dizajn, architektonická tvorba a reštaurátorská tvorba)
- dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry
POSTUP PRI PODÁVANÍ PRIHLÁŠKY:
1. krok: Uchádzač o doktorandské štúdium na VŠVU vyplní a odošle elektronickú prihlášku, ktorá je umiestnená na webovej stránke VŠVU od 7. 4. 2022 do 7. 6. 2022.
Elektronická prihláška je umiestnená:
- pre študentov VŠVU v AIS (vľavo v ponuke – prihlášky uchádzača)
- pre študentov z iných škôl na webovej stránke VŠVU: https://www.vsvu.sk/sk/prijimacie-pohovory/elektronicka-prihlaska/?v=LRJ8jJO2 Uchádzač musí priamo do elektronickej prihlášky vložiť profesijný životopis
2. krok: Na mailovú adresu kozakova@vsvu.sk odošle nasledovné prílohy:
• doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (napr. výpis platby z internetbankingu) – poplatok je nutné zaplatiť najneskôr 7. 6. 2022, pri platbe je nevyhnutné uviesť variabilný symbol, špecifický symbol a ako Poznámku alebo Doplňujúci údaj – MENO a PRIEZVISKO uchádzača; inak sa platba nespáruje
3. krok:
Uchádzač po podaní elektronickej prihlášky následne v období od 13. 6. 2022 od 12.00 hod. do 23. 6. 2022 do 8.00 hod. vloží portfólio (uchádzači o umelecké programy) a ďalšie dokumenty k prijímaciemu konaniu na doktorandské štúdium prostredníctvom stránky:
v pdf formáte max.veľkosť do 15 MB:
- profesijný životopis a podrobný súpis umeleckej, resp. publikačnej činnosti a aktivít tvorivej činnosti súvisiacej so študijnými programami
- stručný návrh projektu dizertačnej práce, ktorá musí byť v súlade s vypísanou témou, na ktorú sa doktorand hlási
- doklady o absolvovaných jazykových skúškach (ak ich uchádzač absolvoval)
- kópia diplomu z druhého stupňa štúdia, v prípade diplomu vydaného v zahraničí aj s úradným prekladom do slovenského jazyka (s výnimkou českých vysokých škôl)
- kópia dodatku k diplomu alebo výpis absolvovaných predmetov s vypočítaným váženým študijným priemerom, ktorý bude dodatočne potvrdený do termínu zápisu študijným oddelením príslušnej vysokej školy (uchádzači z inej vysokej školy ako VŠVU); v prípade dokladu vydaného v zahraničí aj s úradným prekladom do slovenského jazyka najneskôr do termínu zápisu na štúdium.
- zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium.
Viac informácií: https://www.minedu.sk/23276-sk/akademicke-uznavanie-dokladov-o-vzdelani-a-stupna-vzdelania/
Informácie o doktorandskom štúdiu poskytuje študijné oddelenie VŠVU:
Anna Valentínyová
02 5942 8512
doktor@vsvu.sk
Forma prijímacej skúšky
Súčasťou prijímacieho konania na doktorandské štúdium na VŠVU je prijímací pohovor, na základe ktorého sa majú preveriť individuálne schopnosti a predpoklady uchádzača samostatne a tvorivo zvládnuť požiadavky doktorandského štúdia na VŠVU.
Prijímací pohovor pozostáva z týchto častí:
- prezentácia portfólia umeleckej činnosti (pre študijný program Výtvarné umenie so špecializáciami: výtvarné umenie, dizajn, architektonická tvorba a reštaurátorská tvorba) alebo prezentácia portfólia publikačnej činnosti (pre študijný program Dejiny a teória výtvarného umenia a architektúry).
- prezentácia projektu a témy dizertačnej práce
- rozprava členov komisie s uchádzačom o doktorandské štúdium
Každý člen prijímacej komisie boduje portfólio a aktivity tvorivej činnosti súvisiacej so študijnými programami, projekt na tému dizertačnej práce, rozpravu s uchádzačom, pričom na základe súčtu bodov od jednotlivých členov komisie je vytvorené poradie uchádzačov. Výsledky hodnotenia a poradie uchádzačov predkladá prijímacia komisia rektorovi VŠVU, ktorý rozhoduje o prijatí na štúdium študijného programu uskutočňovaného VŠVU. Rozhodnutie o prijatí dostane uchádzač v súlade so zákonom a predpismi VŠVU.
Podmienky prijatia a priebeh prijímacieho konania na doktorandské štúdium podrobne upravuje Vnútorný predpis o prijímacom konaní na VŠVU.
-
Podanie prihlášky na štúdium
07.04.2022 - 07.06.2022
-
Konanie prijímacej skúšky
29.06.2022 - 30.06.2022
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
2
Prílohy
- životopis (elektronická forma)
- stručný návrh projektu dizertačnej práce, ktorá musí byť v súlade s vypísanou témou, na ktorú sa doktorand hlási (elektronická forma)
- kópia diplomu z druhého stupňa štúdia, v prípade diplomu vydaného v zahraničí aj s úradným prekladom do slovenského jazyka (papierová forma, elektronická forma)
- zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí v prípade prijatia na štúdium doložia rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní vydaného v zahraničí najneskôr do zápisu na štúdium (papierová forma, elektronická forma)
- kópia dodatku k diplomu alebo výpis absolvovaných predmetov s vypočítaným váženým študijným priemerom, ktorý bude potvrdený študijným oddelením príslušnej vysokej školy (uchádzači z inej vysokej školy ako VŠVU) (papierová forma, elektronická forma)
- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (elektronická forma)
- doklady o absolvovaných jazykových skúškach (ak ich uchádzač absolvoval) (elektronická forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1000 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 40 €
elektronická prihláška: 40 €
Fakturačné údaje
Poplatok vo výške 40 eur je potrebné uhradiť bankovým prevodom:
- IBAN: SK42 8180 0000 0070 0007 2516
- SWIFT: SPSRSKBAXXX
- Variabilný symbol: 648 003
- Konštantný symbol: 0308
- Špecifický symbol:“šesťmiestne číslo začínajúce číslom 22 a následne štvorčíslie, ktoré pozostáva z evidenčného čísla prihlášky, pred ktoré je potrebné doplniť nuly”, príklad.: evidenčné číslo prihlášky má číslo 345, tak ŠS bude mať hodnotu 220345
- Doplňujúci údaj: priezvisko uchádzača
- Majiteľ účtu: Vysoká škola výtvarných umení, Hviezdoslavovo nám. 18, 814 37 Bratislava, Slovenská republika
- Banka: ŠTÁTNA POKLADNICA Radlinského 32, 810 05 Bratislava, Slovakia
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Sylvia Kozáková – kozakova@vsvu.sk
Posledná aktualizácia: 07.04.2022 14:26