Technická fakulta zvíťazila s riadiacim systémom robota Salamander v súťaži Techforum

24.05.2023

V deviatom ročníku prestížnej súťaže TECHFORUM 2023 si cenu za najlepší exponát odniesla Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre triumfovala s funkčným autonómnym mobilným robotom Salamander, ktorý je dielom tímu vývojárov pod vedením docenta Vladimíra Cvikloviča z Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky.

Hodnotiteľská komisia ocenila technické riešenie, ktorým sa riadi autonómne vozidlo v poľnohospodárstve, v prostredí ovocných sadov a vinohradov. Ako zhodnotila, táto práca vyniká inovačnou iskrou, kreativitou a invenciou. „Teší ma, že náš výskum možno využiť v prospech spoločnosti,“ uviedol Vladimír Cviklovič po prevzatí ceny. Funkčný autonómny mobilný robot Salamander je bezpilotnou náhradou malotraktora s predným a zadným trojbodovým závesom a je využiteľný pre roľníkov s malou výmerou pôdy. Poháňaný je elektromotormi. Maximálny výkon na oboch nápravách je 6 kW. Využíva elektricky riadenú hydrauliku, ktorá je v poľnohospodárskych podmienkach nenahraditeľná.

Technická fakulta SPU si z Medzinárodného strojárskeho veľtrhu odnáša aj ocenenie za najlepšiu vedecko-technickú prezentáciu. Komisia zo Zväzu Slovenských vedecko-technických spoločností hodnotila prezentáciu vysokých škôl technického zamerania. Hodnotenie bolo zamerané na vystavované exponáty a úroveň prezentácie.

Súťažná prezentácia univerzít s technickým zameraním Techforum 2023 je súčasťou 28. ročníka Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre, na ktorom sa od 23. do 26. mája predstavuje sedem fakúlt slovenských technických univerzít. Stánok Technickej fakulty SPU možno nájsť v pavilóne M3.

 Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/v-prestiznej-sutazi-techforum-zvitazila-technicka-fakulta-s-robotom-salamandrom