Študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre mieri na olympiádu

08.06.2021

Nedávno sme priniesli informáciu o tom, že študentke učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry Emme Zapletalovej ušiel na tradičnom mítingu P-T-S limit na Letné olympijské hry v Tokiu len o 5 stotín. To je už minulosť a Emma sa vďaka výbornému výkonu v behu na 400 m prekážok na mítingu v holandskom meste Hengelo môže tešiť z miestenky na OH. Zabezpečila si ju časom 55,29, ktorý jej na mítingu v rámci seriálu World Athletics Continental Tour stačil na 4. miesto. Ide pritom o druhý najlepší čas jej kariéry, za najlepším, ktorý je zároveň slovenským rekordom, zaostala len o 10 stotín. Aké boli Emmine prvé pocity po dobehnutí do cieľa?
„Keď som dobehla, vôbec som nevedela, koľká som skončila. Videla som len čas prvej Femke Bol a dúfala som, že to vyjde, aj keď istá som si nebola. Vo veľkom napätí som čakala, keď postupne naskakovali časy. Akonáhle som uvidela moje meno s časom, veľmi som sa potešila, že to konečne vyšlo a idem na olympiádu,“ prezradila mladá atlétka, ktorá verila, že sa na olympiádu kvalifikuje.
„Po P-T-S som to čakala, avšak bola som aj celkom nervózna z toho, ako budem bežať, či to vyjde a aký budem mať prejav počas behu. Bežala som si svoje preteky v ôsmej dráhe, čo mi vyhovovalo, a sústredila som sa iba na seba.“

Tréner Peter Žňava, ktorý je bývalým absolventom Pedagogickej fakulty UKF, sledoval preteky z domu. Boli to nervy, jeho zverenkyňa bežala v silnej konkurencii.
„Štartovka bola najsilnejšia, v akej sa kedy ocitla. Okrem Emmy boli všetky pretekárky už isté limitárky. Všetky však boli na podobnej úrovni. Dalo očakávať, že zvíťazí Femke Bol a Emma mohla skončiť na druhom až siedmom mieste.“ Nakoniec to vyšlo na výborné štvrté miesto, len 4 stotiny Emmu delili od bronzu.
Aj keď holandské počasie nebolo najlepšie, splnenie limitu Žňavu neprekvapilo. „Po P-T-S bol limit na spadnutie a dalo sa očakávať, že ho Emma v prípade dobrých podmienok bude atakovať na najbližšom štarte. Teplota a vietor neboli úplne ideálne, no Emma si s tým poradila.“ Jedným dychom dodáva, že je spokojný, no vidí rezervy. „Výkon, respektíve splnený limit na OH do Tokia, samozrejme, potešil, ale z prejavu bolo vidno, že sa je ešte kam posúvať.“
Emma je treťou slovenskou atlétkou, ktorá má istú miestenku na OH v Tokiu. Okrem nej majú zatiaľ splnený limit chodci Matej Tóth, bývalý absolvent Filozofickej fakulty UKF, a Michal Morvay. Oboch trénuje Matej Spišiak, taktiež absolvent našej univerzity. Sme na všetkých hrdí a držíme palce na olympiáde aj ďalších tohtoročných podujatiach.

Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív Emmy Zapletalovej a Petra Žňavu

Zdroj: https://www.ukf.sk/verejnost/aktuality/udalosti/4733-studentka-ukf-mieri-na-olympiadu