Prezident odovzdal štátne vyznamenania 30 osobnostiam. Medzi nimi aj absolventovi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre

11.01.2019

Prezident SR Andrej Kiska ocenil 8. januára pri príležitosti 26. výročia vzniku Slovenskej republiky 30 osobností spoločenského a kultúrneho života. Sú medzi nimi vedci, umelci, športovci. Z rúk prezidenta SR si v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute prevzal štátne vyznamenanie aj slovenský šľachtiteľ obilnín.

A. Kiska vo svojom prejave zdôraznil, že ocenil ľudí, vďaka ktorým je Slovensko lepším, krajším, múdrejším, slušnejším, spravodlivejším miestom. Ocenení podľa neho najlepšie reprezentujú hodnoty, na ktorých stojí slovenská spoločnosť, a sú skutoční lídri, ktorí ukazujú, ako prekonávať prekážky a inšpirovať ostatných.

Prezident SR udelil štátne vyznamenanie aj šľachtiteľovi  obilnín Gyulovi Zalabaiovi, bývalému absolventovi Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Pribinov kríž I. triedy si ocenený prevzal za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti šľachtiteľstva.

G. Zalabai sa narodil v Šahách, od roku 1983, teda od skončenia vysokoškolských štúdií na SPU v Nitre, pracuje v spoločnosti, ktorá pokračuje v slávnej (česko-)slovenskej tradícii šľachtenia obilnín. Je autorom najkomplexnejšieho a najúspešnejšieho šľachtiteľského programu husto siatych obilnín, a podľa niektorých aj vizionárom so schopnosťou predvídať požiadavky každej doby na vhodnú odrodu, pre každé počasie, pre každý svetadiel a podnebné pásmo; ekonomiku či požiadavky na špeciálnu výživu.

„Žijeme z podstaty. A míňame ju. Ak to so sebestačnosťou myslíme naozaj vážne, mali by sme sa zamyslieť, ako a čo financujeme v poľnohospodárstve.“ Aj tak by sa dali parafrázovať slová kľúčovej postavy slovenského šľachtiteľstva obilnín, Gyulu Zalabaia.

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/prezident-odovzdal-%C5%A1t%C3%A1tne-vyznamenania-30-osobnostiam-medzi-nimi-aj-%C5%A1%C4%BEachtite%C4%BEovi-obiln%C3%ADn/