Jednodňový zázrak. V Botanickej záhrade UK rozkvitol raritný kvet
Rozkvitnutie tohto kvetu je pre každú botanickú záhradu veľkou udalosťou. „Je to rastlina, ktorá má najväčšie nerozvetvené súkvetie na svete, dokáže narásť až do troch metrov, tento náš má vyše dva metre. Zvyčajne to trvá 6 až 10 rokov, kým zakvitne,“ hovorí botanik Norbert Zlámal z Botanickej záhrady UK.
Latinský názov rastliny presne vystihuje jeho tvar, amorfofal sa totiž počas kvitnutia skladá z obrovského vztýčeného apendixu súkvetia, ktorý chráni obal v tvare zeleného zvrásneného lievika. V deň kvitnutia sa lievik roztvorí a zvnútra odhalí sýtu tmavočervenú farbu. Apendix a lievik – v skutočnosti metamorfovaný list – slúžia na to, aby prilákali ku kvitnúcej rastline hmyz. „Je to akási veľká vonná tyčinka, ktorá odparuje zápach do diaľky a láka hmyz, aby pristál na pripravenej pristávacej ploche a opelil skutočné samičie kvety, ktoré sa nachádzajú na dne lievika,“ vysvetľuje zvláštny tvar Norbert Zlámal. Zápach obrovského kvetu je naozaj výrazný, aj preto sa amorfofal označuje za najsmradľavejší kvet na svete.
Bratislavský amorfofal, nazývaný aj zmijovec obrovský, sa dostal do Botanickej záhrady UK v r. 2018 z Liberca, kde im kvitol už niekoľkokrát, podarilo sa im ho opeliť a vypestovať tak semená. O získanie semien sa pokúsia aj naši odborníci. O niekoľko dní, keď obal trochu zvädne, pokúsia sa kvet umelo opeliť, objednali si na to peľ samčích kvetov z inej rastliny.
Pestovanie amorfofalu si vyžaduje špecifické podmienky. Aj u nás ho viackrát museli presadiť do väčšieho kvetináča či premiestniť do iného skleníka. „Potrebuje veľa tepla, svetla, vody, hnojiva, ale najmä veľa priestoru. Listy dokážu vyrásť do výšky aj vyše šesť metrov. Hľuza, z ktorej vyrástol tento veľký kvet, mala pri poslednom vážení vyše 60 kilogramov. Sme naňho hrdí, vzhľadom na to, že je pomerne mladý, má len 6 rokov a je naozaj veľký,“ hovorí vedúci záhradník Botanickej záhrady Ján Čapka.
Čo sa stane s obrovskou hľuzou neskôr, sa ešte uvidí. Ak sa podarí oplodnenie, vytvorí sa súplodie a vyčerpaná hľuza zahynie. Ak sa to nepodarí, rastlina bude po náročnom kvitnutí potrebovať niekoľkoročný oddych.
Amorphophallus titanum pochádza z ostrova Sumatra v Indonézii. Je to jediné miesto na svete, kde sa vyskytuje vo voľnej prírode, aj tam však už patrí k ohrozeným druhom kvôli klčovaniu tamojších tropických pralesov.
Barbora Tancerová
Najnovšie aktuality
- 18.09.2024 Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre má akreditovaný program celoživotného vzdelávania Nutričné hodnotenie potravín
- 18.09.2024 Vo finále ESET Science Award sú aj zástupcovia vedeckej obce Univerzity Komenského v Bratislave
- 13.09.2024 Slovenská poľnohospodárska univerzita: Súťaž Podpor svoj odbor má za cieľ zvýšiť záujem mladých o poľnohospodárske a potravinárske odbory
- 04.09.2024 Jazdecké preteky o Košický pohár v areály Slávie Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach