FS Zobor oslávil 66. výročie veľkolepým galaprogramom

28.06.2022

Folklórny súbor Zobor pri SPU v Nitre si tento rok pripomína 66. výročie vzniku. Svoje výročie zoboristi pod vedením Ondreja Debrecéniho ml., oslávili veľkolepým slávnostným programom Do jedného domu, ku jednému stolu, 25. júna na scéne Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Priaznivcom a bývalým členom ponúkli výber najlepších programových čísel z predchádzajúceho obdobia, ale aj najnovšie choreografie pretkané speváckymi vstupmi a orchestrálnou skladbou. Vystúpenia boli obohatené krátkymi videozáznamami z rozhovoru so spoluzakladateľmi súboru.  

V úvode programu sa prihovorila rektorka SPU Klaudia Halászová. S úctou sa vyjadrila, že sme hrdí na dlhú a bohatú históriu FS Zobor, ktorá jemnými nitkami spája celé generácie a vytvára tkanivo histórie súboru, ale aj našej univerzity. Vysoko ocenila všetkých, ktorí sa podieľali na jeho založení a činnosti, a najmä zakladateľa súboru Ivana Pašku, ktorý sa zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť na galaprograme. Ďakovný list z rúk rektorky za jeho osobný vklad prevzala dcéra. Jubilujúcemu súboru rektorka K. Halászová popriala veľa ďalších úspechov a nadšených priaznivcov.

Slávnostný program, ktorý bol súčasťou osláv 70. výročia vzniku SPU v Nitre, pozostával z prepojenia štyroch programových celkov z rôznych častí Slovenska, konkrétne z Tekova, Poluvsia, Rejdovej a Telgártu.

Predstavenie zoboristov bolo skutočne neopakovateľným umeleckým zážitkom pre prítomných. Slová diváčky pani Vierky po skončení programu vyjadrili pocity väčšiny publika: „Zoboristi mi dnes pripravili taký emočný zážitok, od ktorého mi aj teraz nabiehajú na koži príjemné zimomriavky.“

Milí zoboristi, ďakujeme za nádherné okamihy a srdečne blahoželáme!

Folklórny súbor Zobor založili nadšenci tradícií v roku 1956, jeho členmi boli najmä v minulosti deti poľnohospodárov zo všetkých kútov Slovenska. V súčasnosti ho tvorí ľudová hudba, ženská spevácka skupina a tanečná zložka súboru. Členmi sú prevažne študenti oboch nitrianskych univerzít. Kmeňová dramaturgická línia súboru sa od roku 1996 orientuje na spracovanie pôvodného folklórneho materiálu z okolia Nitry a z tekovskej oblasti formou tematických blokov.

Z histórie FS Zobor čítajte na: https://www.polnohospodar.sk/sk/polnohospodar-reader/z-historie-folklorneho-suboru-zobor/

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/fs-zobor-oslavil-66-vyrocie-velkolepym-galaprogramom