Epidemiológ Marek Majdan: Jedinou cestou z krízy je plošná vakcinácia

13.01.2021

Covid-19, covid-20, covid-21. „Korona“ do Vianoc nezmizla a je s nami aj v novom roku. Okrem ďalších kôl plošného testovania sa prioritou stáva aj plošné očkovanie. Keď príde na rad, zaočkovať sa dá aj prorektor Trnavskej univerzity doc. Marek Majdan, PhD., ktorý vlani založil Inštitút pre globálne zdravie a epidemiológiu. Prinášame vám rozhovor s naším popredným odborníkom k aktuálnej epidemiologickej situácii, očkovaní, superšírení koronavírusu, ale aj o tom, či už vidí svetlo na konci tunela.

Dnes (13.1.) rokuje vláda o ďalších protiepidemických opatreniach a má rozhodnúť o ďalšom testovaní. To vlani na jeseň nárazovo odhalilo a izolovalo množstvo pozitívnych prípadov. Testovať plošne znova v novom roku 2021 nie je podľa epidemiológa Mareka Majdana zlý nápad. „Ak by to malo kanibalizovať ľudské zdroje, ktoré potrebujeme v nemocniciach a pri vakcinácii, tak nie je cesta. Ale ak sa to dá zabezpečiť bez toho, aby to malo dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak to môže mať svoj efekt.“

V týchto dňoch je prioritou vakcinácia, problémom však je distribúcia dávok. „Kým sa nám podarí zaočkovať populáciu, uplynie nejaký čas. Kohokoľvek zaočkujeme, je individuálne chránený. Druhý význam vakcinácie je, že sa nám podarí vytvoriť kolektívnu imunitu v spoločnosti.“ O tom je podľa M. Majdana celá vakcinačná kampaň: dosiahnuť kolektívnu imunitu ako stav, keď sú v populácii protilátky, aby si už vírus nenachádzal hostiteľov a ďalej sa nerozširoval. Na Slovensku je potrebné preočkovať 3,3 milióna obyvateľov, ktorí musia mať viac ako 16 rokov. "Koncom jari by sme mali vidieť, že sa situácia rapídne zlepší v nemocniciach. Leto by mohlo byť do veľkej miery pokojné. Chlieb sa bude lámať opäť, keď príde jeseň a začne väčšie grupovanie ľudí, začne škola a ľudia sa vrátia z dovoleniek a počasie sa začne obracať. Ak sa podarí vakcinácia, tak aj keď sa ochorenie znova vráti, nemusí to byť v takej miere, v akej je to doteraz," hovorí prorektor M. Majdan, ktorý sa špecializuje aj na výskum superšírenia koronavírusu.

Vedeli ste, že žijeme na planéte mikróbov? Podľa Majdana majú v absolútnych číslach nad nami prevahu. National Geographic uvádza, že na svete je celkovo 10 na 36-tu vírusov (10 noniliónov), dokonca ich je 100-milión krát viac ako počet hviezd vo vesmíre. "A to sa ešte nepočítajú baktérie a ďalšie mikroorganizmy," dodáva M. Majdan. Musíme sa teda s vírusmi naučiť žiť. Ak vás zaujíma epidemiológia, môžete ju študovať v študijnom programe verejné zdravotníctvo na Trnavskej univerzite v Trnave. "Tento odbor je krásny v tom, že je veľmi široký. Študenti počas piatich rokov získajú veľa rôznych poznatkov od klinickej medicíny po epidemiológiu, ktorá zahŕňa aj štatistické analýzy. Po piatich rokoch absolvent rozumie svetu okolo seba a vie rozlíšiť informácie, ktorých sa treba držať od tých, ktoré treba odfiltrovať," odkazuje prorektor M. Majdan na súčasnosť, kde sa často šíria polopravdy, dezinformácie a hoaxy.

Biológovia Peter a Jean Medawarovci už v roku 1977 napísali, že "vírus je zlá správa zabalená v bielkovine." Má pre nás epidemiológ Marek Majdan aspoň nejakú dobrú správu na prahu nového kalendárneho roka? "Jedinou cestou z krízy je plošná vakcinácia. Dobrou správou je, že o niekoľko mesiacov bude na výber z viacerých vakcín. Každý jeden zaočkovaný človek sa bude počítať v dosiahnutí kolektívnej imunity. Všetci, vrátane mňa, máme plné zuby nemožnosti cestovať, nemožnosti sa stretávať, nemožnosti robiť to, čo nás baví." Vypočujte si náš celý rozhovor s naším popredným odborníkom, ktorý verí, že do dvoch mesiacov by sme už mohli vidieť zlepšenie súčasnej epidemiologickej situácie na Slovensku. 

Zdroj: https://www.truni.sk/news/epidemiolog-marek-majdan-jedinou-cestou-z-krizy-je-plosna-vakcinacia