13. ročník Európskej noci výskumníkov bude prebiehať 27. septembra 2019 v piatich mestách Slovenska, v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach.

25.09.2019

Európska noc výskumníkov je verejné podujatie – festival vedy, zameraný na priblíženie výskumných pracovníkov a ich práce verejnosti. Festival predstavuje rozmanitosť výskumu a zdôrazňuje jeho vplyv na náš každodenný život.

Cieľom  je motivovať mladých ľudí, aby sa zamerali na výskum a zamestnali sa ako výskumníci. Podujatie zároveň propaguje príspevok vedcov spoločnosti tým, že vedci zobrazujú svoju prácu na interaktívnom a pútavom fóre.

Európska noc výskumníkov je projekt finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizont 2020. Festival vznikol z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaný v 30 štátoch Európy. Hlavný organizátor Európskej noci výskumníkov je u nás Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, ktorí pripravili bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Okrem iného účastníci budú mať príležitosť počúvať a rozprávať sa so špičkovými svetovými a slovenskými vedcami.

Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku s dôrazom  na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.

Mottom tohtoročného festivalu je „Život ako ho (ne)poznáme“.

Viac na: https://www.nocvyskumnikov.sk/o-festivale.html

Zdroj: https://www.tuzvo.sk/sk/europska-noc-vyskumnikov-na-slovensku