Záhradnícky influencer P. Chlouba: Najdôležitejšie je rastlinu pochopiť

22.02.2024

Na podnet iniciatívy Slovenskí záhradníci sa 21. februára v skleníkoch Botanickej záhrady SPU v Nitre konal záhradnícky workshop Poznaj svoju rastlinu.

Známy odborník, dlhoročný záhradník a publicista inžinier Pavel Chlouba v ňom priblížil základné princípy fungovania rastliny a záhrady. Podujatie bolo určené najmä profesionálnym záhradníkom, realizátorom, ale aj záhradníckym nadšencom, ktorí chcú budovať či rozvíjať svoju záhradu a posúvať samých seba. Prednáška bola zameraná na základnú biológiu rastliny cez jej fyziologické funkcie, hlavné pravidlá výživy až po ukážky v praxi.

Podľa Pavla Chloubu, ktorý je pokladaný za záhradníckeho influencera, je zo všetkého najdôležitejšie rastlinu pochopiť - čo sa ňou deje, ako žije a dýcha, ako vyrába energiu, ako transportuje živiny. Až vtedy záhradník dosiahne pestovateľské úspechy a následne môže pokračovať s dizajnom, plánovaním a architektúrou. „Zákazník si kúpi krásnu rastlinu, napríklad hortenziu, ktorá má panašované (viacfarebné) listy, ale sťažuje sa, že nekvitne. Pýta sa, čo robí zle. Nič. Len rastlina zo svojej biologickej podstaty nemôže splniť jeho očakávania. Preto som nazval seminár Poznaj svoju rastlinu,“ priblížil myšlienku seminára P. Chlouba. Účastníci workshopu sa dozvedeli aj o spôsoboch ochrany mestských priestorov od prehrievania, spolupráci húb so zelenými rastlinami a ďalších zaujímavých témach.

Na seminári sa zúčastnilo 60 záujemcov z celého Slovenska, medzi nimi aj pracovníci Botanickej záhrady SPU na čele s riaditeľkou Alicou Beňovou, ktorí sú na dennej báze v priamom kontakte so záhradníckou praxou.

Ako sa vyjadril zakladajúci člen iniciatívy Slovenskí záhradníci Andrej Gajarský, ich snahou je vzdelávať, vymieňať si poznatky a inovovať odborné znalosti. „Našou myšlienkou je prezentovať lokálnosť a poskytovať komplexný servis – od poradenstva až po realizáciu výsadby u zákazníka,“ povedal. S Botanickou záhradou SPU iniciatíva spolupracuje v rámci Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu. „Seminár s dlhoročným spolupracovníkom iniciatívy Slovenskí záhradníci Pavlom Chloubom sme preto zrealizovali na SPU, v srdci vzdelávania v našom záhradníckom segmente,“ podčiarkol.

Zdroj: http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/zahradnicky-influencer-p-chlouba-najdolezitejsie-je-rastlinu-pochopit