Vysokoškoláci musia dodržiavať prísne protipandemické opatrenia: Aký režim nás čaká v internátoch

22.09.2021

Vysokoškolské internáty otvárajú svoje brány. Niektorí študenti sa do nich vracajú po niekoľkých mesiacoch, iní po takmer roku. Nečakaný a náhly prechod z prezenčného na dištančné štúdium uškodil hlavne starším študentom, ktorí pri výučbe potrebujú čoraz viac praktických cvičení.

Prváci, ktorí nastúpili na štúdium vlani, to mali ľahšie, keďže ich čakala hlavne teória. Čerství vysokoškoláci však prišli o zoznámenie sa so spolužiakmi, kamarátmi, ale aj pedagógmi. Život v internáte v čase pandémie nie je najjednoduchší, študenti musia dodržiavať mnohé epidemiologické opatrenia a predpísaný protokol.  


Všetko musíme dezinfikovať

Na internátoch sú opäť spolu aj Sofia (20) z Liptovského Mikuláša a Miška (20) z Nového Mesta nad Váhom. „Pred rokom som tu aj so svojou spolubývajúcou bola 3 týždne, potom sme museli ísť domov. Videli sme sa znovu až po takmer roku. Našťastie, v prvom ročníku sme mali viac teoretickej výučby ako tej praktickej. Tento rok nás čakajú hlavne cvičenia v laboratóriách, praktických cvičení so zvieratami nás ešte veľa nečaká,“ vraví Sofia. „Určite by bolo dobré mať cvičenia prezenčne v škole. Boli sme tu krátko, aby sme sa vôbec spoznali, no osobný kontakt so spolužiakmi mi chýbal.dodáva Miška. 


Máme aj izolačky

Záujem študentov UVLF o bývanie v internátoch sa oproti vlaňajšku nezmenil. Uviedla to hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková. „Celková kapacita vo dvoch budovách Študentských domovov UVLF na Ceste pod Hradovou je 833 lôžok. V súvislosti s pandémiou COVID-19 kapacitu neznižujeme. Obsadenosť sa v porovnaní s minulým rokom nezmenila. K dispozícii sú aj izolačné priestory,“ informovala Bobriková.

Internáty boli vlani zatvorené od 13. októbra, keď sa teoretická a praktická výučba transformovala na dištančnú formu a väčšina študentov odcestovala domov. Dodala, že univerzita rešpektuje protokol OTP vo všetkých svojich priestoroch, vrátane študentských domovov. 

 

Kamarátov som nevidel 8 mesiacov

Z prezenčnej výučby majú radosť aj Viktor (17) a Dimitro (18) z ukrajinského Mukačeva. Minulý rok sme boli v škole prezenčne len 3 mesiace, teda skoro celý semester, do decembra, potom sme museli opustiť internát a vrátiť sa domov. Študovali sme už potom dištančne. Dalo sa to, ale chýbalo mi, že sme neboli v škole a v Košiciach osobne. Je to iné, keď sme tu všetci spoločne v internáte,“ hovorí Viktor a Dimitro ho dopĺňa: „Kamarátov som nevidel vyše pol roka, uvidíme, ako dlho tu pobudneme tento rok, keďže pandémia sa znova rozbieha. Lepšie sa nám však študuje, keď sme v osobnom kontakte, vieme si vypomôcť.“ 


Všetko musíme dezinfikovať

Dievčatá Júlia (21) a Petra (20) z Bardejova sa nevideli takmer dva mesiace. Sú študentkami masmediálnej komunikácie UCM. „Tešíme sa, že sa konečne začala škola a hlavne, že môžeme byť spolu. Sme už ubytované. V izbách rúška mať nemusíme, všade inde áno. Nie sme podelení na zaočkovaných a nezaočkovaných. Všetci sme spolu. Platia protipandemické opatrenia a do izieb nemôže ísť nikto okrem denných študentov,“ povedali.

Vysokoškolské internáty otvárajú svoje brány. Niektorí študenti sa do nich vracajú po niekoľkých mesiacoch, iní po takmer roku. Nečakaný a náhly prechod z prezenčného na dištančné štúdium uškodil hlavne starším študentom, ktorí pri výučbe potrebujú čoraz viac praktických cvičení.

Platí zákaz návštev

Študentské domovy UCM Trnava prijali protiepidemické opatrenia. Vo všetkých priestoroch študentských domovov platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest (rúško, respirátor) podľa predpisov. Zároveň platí zákaz návštev v študentských domovoch a ubytovania iných osôb ako denných študentov. Pre potreby izolácie pozitívnych osôb z kapacity vyčlenili poschodie študentských domovov.
Platí zákaz návštev 

Riadia sa automatom

Marek Dufala, riaditeľ Študentských domov a jedální TUKE, uviedol, že študenti sa môžu ubytovať do konca septembra: „Študentské domovy a jedálne TUKE sa plne riadia COVID automatom a je u nás nastavená forma OTP. “

 
Dištančným odporúčame intráky opustiť

Ubytovanie v študentských domovoch STU sa nateraz poskytuje bez obmedzení, v prípade iného stupňa rizika ako Monitoring sa poskytne iba študentom s prezenčnou výučbou s dôrazne odporúčaným OTP. V prípade, ak študent absolvuje štúdium dištančnou metódou, odporúča sa študentom domovy STU opustiť.

Vstup do internátov majú povolený len ubytovaní, návštevy medzi izbami sa neodporúčajú. V jednom momente nesmie počet osôb v izbe prekročiť ubytovaciu kapacitu izby. V prípade zhoršenia epidemickej alebo prevádzkovej situácie budú návštevy medzi izbami zakázané.

Som očkovaná takže sa nebojím

Michaela (21), Mlynská dolina

Michaela je na internáte ubytovaná prvý rok. „Predtým som žila v byte, takže som veľmi zvedavá, aké to tu bude. Pokiaľ viem, internáty by mali fungovať v režime OTP. V izbe spolu teda budú môcť byť zaočkovaní aj nezaočkovaní, avšak tí musia byť pravidelne testovaní. Keďže som očkovaná, viac som sa o túto tému nezaujímala,“ prezradila.  
 

 
Pre pozitívnych je nachystaných 10% priestorov

Vedenie univerzity verí, že sa internáty podarí udržať otvorené čo najdlhšie, ideálne počas celého roka. Internáty tomu prispôsobili opatrenia, ako aj počty izolačných izieb. Internáty zatiaľ nezisťujú a nekontrolujú, či ubytovaní sú, alebo nie sú zaočkovaní. V prípade, že okres, v ktorom sa internát nachádza, prejde do stupňa rizika Ostražitosť (podľa COVID automatu), internáty budú postupovať podľa schémy OTP (očkovaný/testovaný/prekonal).

Znamená to, že vstup do priestorov internátu umožnia len osobám, ktoré budú plne zaočkované, testované alebo prekonali ochorenie COVID-19 podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR pod č. 240. Pre pozitívne testovaných ubytovaných sú pripravené izolačné izby. Na tieto účely internáty vyčlenili 10 % ubytovacej kapacity.

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/2589679/vysokoskolaci-musia-dodrziavat-prisne-protipandemicke-opatrenia-aky-rezim-nas-caka-v-internatoch/2/