Univerzita Komenského v Bratislave sa zapojila do projektu Slovenská tepláreň: koncert Jany Kirschner a skupiny Para v átriu filozofickej fakulty

21.11.2022

Náš študent Matúš Horváth sa 12. októbra 2022 stal obeťou teroristického činu. Podobne ako pred sedemnástimi rokmi pri Danielovi Tupom, ani teraz nemôžeme byť ticho, keď sú naši študenti konfrontovaní s násilím a nenávisťou. Preto sme sa pridali k projektu „Koncert pre Juraja a Matúša – Slovenská tepláreň“, pomenovanom po mieste, kde sa Matúš stal obeťou nenávisti k ľuďom LGBTI+.

Univerzita Komenského v rámci Slovenskej teplárne uvedie koncert najúspešnejšej slovenskej speváčky Jany Kirschner a obľúbenej bratislavskej skupiny Para v piatok 25. novembra 2022 v átriu Filozofickej fakulty UK na Gondovej ulici. Koncerty sa začnú o 12.15 h. Pred koncertom o 11.00 h prebehne diskusia Adely Vinczeovej k téme LGBTI+. Do diskusie sa zapojí transrodová modelka Liberty Simon, jej mama Jana Šimonová, kňaz Páter Peter a dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar. Kapacita podujatia je 200 ľudí, vstup bude bezplatný do naplnenia kapacity.

„Október 2022 sa stal jedným z najtemnejších mesiacov v histórii Univerzity Komenského. Pri tragédiách na Zochovej a Zámockej ulici zomreli štyria naši študenti. Na Matúšovej smrti je hrozné hlavne to, že sa stal obeťou nenávisti voči ľuďom LGBTI+. Našou úlohou je teraz urobiť všetko pre to, aby sme eliminovali tieto nenávistné prejavy v rámci spoločnosti. Študentstvo sa na univerzite musí cítiť bezpečne bez ohľadu na sexuálnu a rodovú identitu,” povedal Marek Števček, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Do projektu „Koncerty pre Matúša a Juraja – Slovenská tepláreň“ sa prihlásilo 355 umeleckých projektov, 166 kultúrnych a iných priestorov, 45 festivalov a iných podporujúcich podujatí a 47 podporujúcich subjektov – spolu 613 zúčastnených v 199 rôznych eventoch. K cieľom projektu patrí vyjadriť spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja; vyjadriť úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí; vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom; aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti; dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane ľudí LGBTI+; a kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie. Cyklus prebehne 12. – 27. novembra 2022 po celom Slovensku. Viac informácií je k dispozícii na stránke www.SlovenskaTeplaren.sk.

Zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-aktuality/back_to_page/univerzita-komenskeho/article/uk-sa-zapojila-do-projektu-slovenska-teplaren-koncert-jany-kirschner-a-skupiny-para-v-atriu-fil/