Unikátne priame prenosy z rušnej ubytovne obľúbeného hmyzu: V Nitre na univerzite pracujú aj včely

31.07.2020

Skvelý nápad! Možnosť nahliadnuť do včelieho úľa a pozorovať život pracovitých včeličiek môžete kedykoľvek chcete.

Stačí sa pripojiť na stránku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorá do včelína namontovala kameru. Prenos záberov zo života medonosného hmyzu vysielajú nonstop.

Horúce letné večery pred obrazovkou nemusia nevyhnutne priniesť nudu pri sledovaní piatej reprízy nenáročného seriálu. Tí, ktorí si sadnú pred počítač, alebo si ho prepoja s televízorom, môžu sledovať 24 hodín denne prenosy z veľkého úľa. Slovenská poľnohospodárska univerzita niekoľko rokov monitoruje včelie úle.

„S návrhom prišli včelári, my sme poskytli pre tri úle priestory. Jeden je na streche našej budovy, je tu vysadená bohatá záhrada a tým, že sídlime priamo v mestskom parku, včielky majú obrovské možnosti,“ prezradila Dagmar Hillová, vysokoškolská pedagogička a odborníčka na trvalkové výsadby, podľa ktorej je na obrazovke vidno, ako včely pracujú a oddychujú.

Vieme zaznamenať aj škodcu a senzory nám dávajú informácie o teplote, hmotnosti znášky a podobne. Tie výstupy sú neoceniteľné,“ doplnil Ladislav Bakay, ktorý sa špecializuje na hmyz. Odborník prezradil, že včela nie je najlepší opeľovač. „Jej telo neodnesie veľa peľu. Muchy, čmeliaky a divo žijúce včely sú dvakrát úspešnejšie opeľovače ako včely,“ odhalil Bakay. Na stránke bee.uniag.sk si tak môžete pozrieť, ako to v domove usilovných včielok chodí v noci, keď prší alebo môžete sledovať, kedy ich prilieta najviac.

Zdroj: https://www.cas.sk/clanok/1008992/unikatne-priame-prenosy-z-rusnej-ubytovne-oblubeneho-hmyzu-v-nitre-na-univerzite-pracuju-aj-vcely/