Stredoškoláci sú vynaliezaví, ich tvorbu ocenili v súťaži MEDart

18.03.2021

Víťazi získali nielen vecné ceny, ale aj spätnú väzbu a kontakty na mediálnych profesionálov. Na online vyhodnotení a workshopoch sa mohla zúčastniť aj verejnosť.

 

Katedra žurnalistiky úspešne realizovala tretí ročník súťaže Medart. Tvorbu 91 účastníkov hodnotili porotcovia v štyroch súťažných okruhoch. Víťazkou televíznej časti sa stala Karin Ničová. Porotu zaujal príbeh bývalého väzňa, ktorý spracovala v sociálnom dokumente. Víťazstvo považuje za obrovský úspech: „Neskutočne si vážim aj spätnú väzbu a ochotu komunikovať zo strany poroty. Som vďačná za všetky výčitky a kritiku, pretože ma to veľmi posunulo.“ V rozhlasovom aj tlačovom okruhu sa na prvom mieste umiestnil Michal Lukáč z Košíc. Najlepšiu fotografiu poslala Zuzana Ľudviková z Martina.

 

Jedinečnosť súťaže MEDart spočíva práve v jej komplexnosti. Súťažiacim dáva príležitosť spoznávať viacero rovín žurnalistickej práce a prináša vhľad do osobitostí tlačenej, rozhlasovej, televíznej a fotografickej žurnalistiky.

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa v tomto roku súťaž uskutočnila v onlinovej forme. O praktické rady pre mladých autorov aj zážitky z praxe sa na workshopoch podelili profesionálni novinári.

Hodnotenie súťažných nahrávok bolo pre redaktora RTVS Štefana Chrappu nielen prácou, ale aj inšpiráciou: „Zapojiť sa do takejto súťaže chce istú dávku odvahy, lebo človek ide s kožou na trh a za svoju snahu môže zožať aj kritiku, nielen potlesk. A tá kritika robí zase človeka alebo novinára odolnejším. Na príspevkoch v rozhlasovej sekcii veľmi pekne vidno, že študenti pracujú, že sa im pedagógovia venujú.“

Online prenosy z workshopov Katedra žurnalistiky FF KU zdieľala a archivovala na svojom YouTube kanáli. Prvýkrát v histórii súťaže tak boli dostupné aj pre verejnosť. „Hlavným cieľom súťaže je ponúknuť študentom, ktorí sú už aktívni v mediálnej tvorbe či už v školách alebo vo voľnom čase, kontakt s odborníkmi a ľuďmi z praxe, aby sa mohli ďalej v tejto činnosti posunúť,“ približuje vedúci katedry žurnalistiky Pavel Izrael.

 

Víťazi získali nielen vecné ceny, ale aj spätnú väzbu a kontakty na mediálnych profesionálov. Podľa porotcov niektoré práce ďaleko prekročili rozmery stredoškolskej tvorby. Ocenené príspevky sú vystavené na stránke medart.ku.sk.

 

 Zdroj: https://www.ku.sk/index.php/ouniverzite/spravy/71633-stredoskolaci-su-vynaliezavi-ich-tvorbu-ocenili-v-sutazi-medart