Na Šafárikovom námestí si pripomenuli 52. výročie okupácie Československa

22.08.2020

V piatok 21. augusta 2020 sa pred historickou budovou Univerzity Komenského konala pietna spomienka na okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy z roku 1968, ktorú každoročne organizuje Konfederácia politických väzňov Slovenska s Univerzitou Komenského. Zúčastnili sa na nej aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Igor Matovič aj predseda NR SR Boris Kollár.

Na podujatí sa tiež zúčastnili poslanci Európskeho parlamentu, zástupcovia diplomatického zboru, Bratislavského samosprávneho kraja i hlavného mesta SR a jeho mestských častí, Konfederácie politických väzňov Slovenska, poslanci Národnej rady SR i predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore pripomenula, že udalosti z augusta 1968 zahŕňajú našu historickú skúsenosť a hodnoty, ktoré patria k tým najdôležitejším. „Týmito hodnotami sú štátna suverenita a suverenita občanov ako jediného zdroja štátnej moci. Práve preto, že pred viac než pol storočím bola naša suverenita brutálne pošliapaná, vieme veľmi dobre, prečo sa už niečo také nesmie nikdy zopakovať,“ uviedla.

Prorektor UK pre vedu, doktorandské štúdium a projektovú činnosť Jozef Masarik cez prizmu historických udalostí poukázal aj na ich aktuálne posolstvo: „Pripomenutie tohto dňa nám dáva príležitosť zamyslenia sa nad našimi postojmi, zlyhaniami, ale aj ochotu priniesť obete za slobodu a demokraciu. Toto naše stretnutie nie je len spomienkou na smutnú udalosť našich dejín, na zbytočne vyhasnutý mladý život Danky Košanovej, ale má aj silné aktuálne posolstvo. Vo svete stále zomierajú, sú surovo mučení a bití ľudia, ktorí sa ničím neprevinili. Len si dovolili urobiť niečo pre vidinu svojho sna, ktorým je život v slobodnej, demokratickej, sociálne spravodlivej spoločnosti, ktorá ľudské práva nielen formálne uznáva, ale ich dodržiavanie ľuďom aj reálne garantuje.“

Veniec na pamiatku obetiam prišiel k pamätnej tabuli na budove univerzity napoludnie položiť aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-aktuality/back_to_page/univerzita-komenskeho/article/na-safarikovom-namesti-si-pripomenuli-52-vyrocie-okupacie-ceskoslovenska/