Chceme spolupracovať s partnermi v Brazílii, rektor rokoval s ambasádorom

06.02.2024

Slovenská technická univerzita má záujem budovať kontakty s partnermi v Brazílii. O ich možnostiach a perspektíve diskutoval rektor Oliver Moravčík s veľvyslancom najväčšej krajiny Južnej Ameriky Gabrielom Boff Moreirom na pôde rektorátu.

Brazílska federácia s mohutnou a vyspelou ekonomikou predstavuje veľmi silný potenciál spolupráce v rôznych oblastiach vedy, výskumu a technológií, pripomenul ambasádor Moreira. Rektor Oliver Moravčík podotkol, že s európskym priestorom ju spájajú aj aktuálne otázky udržateľnosti, na ktorých sa dá stavať. Rovnako sa na oboch stranách Atlantiku riešia otázky kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencie, dodal.

„Práve v tejto oblasti by STU rada spolupracovala s univerzitou v Sao Paule. Týkala by sa výmeny študentov, vedcov i pedagógov, preferenciu by mali doktorandi,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík a požiadal veľvyslanca Moreiru o podporu a súčinnosť pri nadväzovaní kontaktov v Brazílii.

Ambasádor podporil myšlienku budovania kontaktov s tým, že pomôže identifikovať technologické centrá, resp. univerzity vhodné na spoluprácu s STU. Pomôcť by mohli aj veľmi dobré vzťahy a spoločné projekty univerzity s partnermi v Portugalsku, ktoré má tradične veľmi úzku spoluprácu s Brazíliou, dodal rektor Oliver Moravčík.

Zdroj: https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/chceme-spolupracovat-s-partnermi-v-brazilii-rektor-rokoval-s-ambasadorom.html?page_id=16474