Bez tanca by som to nebola ja

22.07.2023

Už odmalička sa venuje tancu, v ktorom je taká dobrá, že už druhý rok účinkovala v šou Letʼs Dance ako profesionálna tanečníčka. V tomto ročníku nahradila Vandu Polákovú, vďaka čomu mohla učiť tancovať kubánskeho herca Maria Cimarra, známeho zo seriálu Skrytá vášeň. Talentovaná Vanesa Indrová študovala posledný ročník odboru tanečný šport na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, pred niekoľkými mesiacmi úspešne spravila štátne skúšky. Vanesa nám porozprávala o tom, ako vznikajú choreografie v súťaži, ale aj o zaujímavých chvíľach so známymi osobnosťami, s ktorými tancovala v Letʼs Dance.

„Tanec je celý môj život, dovolím si tvrdiť, že je to životný štýl, ktorým žijem každý deň. Tancujem od šiestich rokov až dodnes, tanec som ja, definuje ma a milujem ho. Bez tanca by som to nebola ja,“ hovorí Vanesa. Prvýkrát ju ohľadom účinkovania v šou Letʼs Dance oslovili v roku 2017. V tom čase však ponuku odmietla. Dôvodom bola príprava na medicínu a nemala pocit, že by v devätnástich rokoch mala ísť do takej veľkej šou. Minulý rok však opäť dostala šancu a jej dobrý kamarát choreograf Miňo Kereš jej povedal, aby skúsila ísť na casting. V známej tanečnej šou si profesionálni tanečníci tvoria choreografie úplne sami, sem-tam im môže niekto pomôcť. Potom túto choreografiu naučia aj svojho „zverenca“, nejakú známu osobnosť, ktorá profesionálne netancuje, ale súťaží v Letʼs Dance. „Každý z tanečníkov z Let´s dance dáva do choreografie svoju dušu a podpis, mne pomáhal môj brat,“ spomína Vanesa.

Zahraničného herca učila slovenskú riekanku

Vanesa prvýkrát účinkovala v siedmej sérii Letʼs Dance, ktorú odvysielala televízia Markíza na jar minulého roka. Vtedy tancovala so známym slovenským komikom Františkom Košarišťanom, ktorý sa všetkým vryl do pamäti pod pseudonymom Fero Joke. Prebojovali sa spolu do tretieho kola. Vanesa sa s ním veľmi nasmiala, dokonca spolu mali aj akýsi „rituál“ pred samotným vystúpením. „S Ferom Jokeom sme si pred každým tancom dávali na ruky práškové magnézium, aby sa nám tak nepotili. Tento rok sme si s Mariom vždy pred každým tancom skontrolovali tanečné topánky.“

V tomto ročníku bol jej partnerom Mario Cimarro, kubánsky herec. S ktorým z nich sa jej tancovalo lepšie? „Mario je veľký profesionál a perfekcionista, je zvyknutý mať na prípravu svojich hereckých vystúpení viac času a to, žiaľ, v Let’s Dance tak nie je, mali sme veľmi málo času na pripravenie každého vystúpenia. Myslím si, že spravil maximum a som naňho hrdá. Fero Joke je komik a s ním to bola veľká jazda, maximálne som si to užila a mrzelo nás, že sme sa nedostali ďalej. Avšak aj s Mariom a mojím bratom Dominikom, ktorý bol na našich tréningoch, sme sa veľmi nasmiali. Obidvoch svojich tanečných partnerov z Letʼs Dance mám rovnako rada, boli super, každý z nich je veľká osobnosť,“ tvrdí Vanesa.

Keďže profesionálni tanečníci učia konkrétne choreografie známe osobnosti zo slovenského šoubiznisu, ktoré sa nevenujú tancu, ide o veľmi náročnú prácu. Mnohí z nich nepoznajú základné kroky, preto ich profesionálny tanečný partner odvedie „mravčiu prácu“. Väčšina tanečníkov však aj zároveň trénuje vo svojom profesionálnom živote. „Samozrejme, je to veľký tlak na tanečníka, lebo zodpovedá za konečný výsledok, ako bude choreografia vyzerať na parkete. Tým, že sme skoro všetko tréneri, vieme, ako pristupovať k tréningovému procesu a ide to super,“ myslí si Vanesa.

S hercom Mariom Cimarrom má Vanesa niekoľko zaujímavých zážitkov. V šiestom kole Letʼs Dance ho učila našu typickú veľkonočnú riekanku „šibi ryby“. Dokonca ho naučila aj to, ako má vyšibať ženy. „Nevyhol sa ani ochutnávke slovenských jedál, keďže Mario sa rád učí verše a básne, nerobilo mu to najmenší problém ani v slovenskom jazyku.“

Rodina ju najviac motivuje

Vanesa toto leto úspešne zoštátnicovala na Fakulte telesnej výchovy a športu UK. Predtým skúšala šťastie na medicíne, kde ju dvakrát neprijali. „Vyskúšala som si aj štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK, avšak neskôr som pochopila, že to nebola cesta, ktorou som chcela ísť. Preto som po jednom celom roku prerušila štúdium a zmenila som školu.“

Vanesa priznáva, že skĺbiť účinkovanie v šou, prácu tanečníčky a štúdium na UK bolo občas celkom náročné. „Nebolo, a stále to nie je úplne jednoduché, ale neváhala som chytiť sa príležitosti a ísť do Let’s Dance opäť. Diplomovú prácu som zvládla napísať, zvládla som aj semester, dokonca bez individuálneho študijného plánu, zvládla som aj štátnice. Myslím si, že som veľmi cieľavedomá a nebojím sa toho, že na niečo nebudem mať čas. Témou mojej záverečnej práce bolo uplatnenie kompenzačných cvičení na odstránenie posturálnych zmien chrbtice tanečníkov latinskoamerických tancov a myslím si, že táto téma je veľmi prínosná, a preto som si ju aj vybrala. Keďže veľa učím, dennodenne mojimi rukami prejde veľa detí, často vidím, v akom stave majú chrbticu, a preto som neváhala a chytila som sa tejto témy. Chcela som im pomôcť a aj po odovzdaní práce sa o to snažím.”

Každý jeden deň je pre ňu celkom náročný, ale zároveň aj veľmi produktívny. Jej štúdium sprevádzali neľahké tanečné tréningy, ktoré máva často až do neskorého večera. „Môj týždeň je veľmi pestrý, niektoré dni učím ľudí tancovať a iné dni zase trénujem seba. Cez víkendy chodím po tanečných súťažiach.“ 13. mája sa Vanesa zúčastnila tanečnej súťaže s názvom Večer tanečných hviezd v Nitre. Ide o druhú najvyššiu súťaž v tanečnom športe, hneď po majstrovstvách SR. Spolu so svojím tanečným partnerom skončili vo finále.

Okrem toho sa tiež zúčastnili International Open Standard Adult, medzinárodnej tanečnej súťaže v Brne, ktorá sa konala 21. mája. „Samozrejme pre nás je prioritou účasť na zahraničných tanečných súťažiach. Najviac som hrdá na to, že som získala tretie miesto na Majstrovstvách Slovenska v desiatich tancoch pre dospelých, ďalej na vicemajsterský titul na Akademických majstrovstvách Európy a svojím spôsobom na každý jeden úspech, ktorý sa mne a mojim partnerom pritrafil,” vymenúva. Vanesa obľubuje latinskoamerické a štandardné tance.

„Z latinskoamerických tancov je to samba a rumba a zo štandardných waltz a slowfox. Pri tanci ma najviac motivuje moja rodina, ktorá ma neustále veľmi podporuje a som im za to veľmi vďačná. Vôbec to neberiem ako samozrejmosť,“ dodáva Vanesa na záver.

Radka Rosenbergová

Zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-aktuality/back_to_page/univerzita-komenskeho/article/bez-tanca-by-som-to-nebola-ja/