Nové prístupy a koncepty módy
Basic informations
Thematic area: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Project name (Slovak): Nové prístupy a koncepty módy
Project name (English): New Approaches and Concepts of Fashion
Start of project: 2022
End of project: 2024
Condition of project: Financovaný/riešený
Project number: 009VŠVU-4/2022
Project leader: doc. Mgr. art. Barbora Popovic, ArtD.
University: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Project annotation in Slovak language
Projekt 'Nové prístupy a koncepty módy budúcnosti' sa sústredí na analýzu a sprostredkovanie výskumu a aktuálneho vývoja na poli módneho dizajnu študentom a pedagógom Ateliéru odevného dizajnu, Katedry textilnej tvorby, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (KTT VŠVU). Projekt si kladie za cieľ podporiť rozvoj nových trendov v oblasti a integrovať ich priamo do procesov výučby dizajnu a umeleckého výskumu. Trendy nového dizajnérskeho uvažovania (tzv. design thinking), ktoré sú známe najmä v oblasti produktového a interiérového dizajnu sa rovnocenne týkajú aj oblasti odevného dizajnu. Nové metodológie tvorby (aj v súvislosti so zmenami odevného výrobného priemyslu v post-covidovej dobe) si vyžadujú vniesť tieto zmeny aj do procesov výučby a výskumu v akademickom prostredí. Koncepcie digitalizácie a dematerializácie dizajnu sa týkajú módy rovnako, ako koncepty návratu k remeslu, lokálnej či ručnej výrobe. Rovnako sem paria aj koncepty generatívneho a zdieľaného (tzv. open source) dizajnu, personalizovanej výroby, či výroby bez vytvárania skladových zásob (tzv. made on demand). Avšak ich spoločným cieľom je prispieť ku vzniku a rozvoju odolného a udržateľného odvetvia kreatívneho priemyslu (tzv. resilient and sustainable economy).
Projekt prostredníctvom prezentácie metodiky tvorby dizajnérov najvýznamnejších súčasných trendov v oblasti nie len odevného dizajnu študentom rozšíri pole poznania v tejto oblasti. Formou prezentácií tvorby, prednášok, diskusií, sympózií a workshopov k vybraným témam, študentom a pedagógom nie len sprostredkuje nové postupy a metódy tvorby, ale umožní im si tieto aj naživo vyskúšať a v spoločnej diskusii s pozvaným hosťom reflektovať vlastne výstupy workshopu. Od tohto projektu očakávame lepšiu orientáciu študentov aj pedagógov v medzinárodnej odbornej scéne, v nastupujúcich trendoch a metodológii tvorby v rámci jednotlivých prístupov. Zlepšenie vo formulácii individuálnych dizajnérskych a edukačných konceptov, metodických postupov, formovanie kritického myslenia u každého študenta. Osvojenie si poznatkov o tvorivých procesoch, metodológii dizajnérskeho výskumu, spôsoboch zdielania a networkingu v kreatívnom priemysle – konkrétne v oblasti udržateľnej módy.
Očakávame nové pedagogické metodické poznatky a skúsenosti, ktoré plánujeme implenentovať a v dlhodobom horizonte rozvíjať a taktiež komunikovať a prezentovať na medzinárodnej scéne. Prínosom bude aj rozšírenie softvérových, technologických a materiálových možností na našej katedre. Týmto projektom sa chceme orientovať predovšetkým na inovatívne technológie a postupy, ktoré nie sú zaradené do procesu výučby na našej škole, ako je navrhovanie a vizualizácia odevu v 3D programoch, generatívne navrhovanie, nové prístupy v strihovej príprave odevu v rámci konceptov ako napr. zero waste, kinetická konštrukcia odevov a pod.
Zámerom je aj zdokonaliť vedomosti v technológiách, ktoré sme v posledných piatich rokoch zaviedli do procesu výučby ako je digitálna textilná tlač a pletáž, ktorú chceme rozšíriť o pletenie 3D štruktúrovaných povrchov a hotových odevov zhotovených technikou tzv. whole garment knitting. Sú to pomerne nové technológie získané z grantov ASFEU: 'Digitalizácia technologických procesov v dizajne' a INTERREG: 'Dizajn a inovácie: Cezhraničná spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe', vďaka ktorým sme sa stali jedným z popredných vzdelávacích pracovísk v stredoeurópskom kontexte.
Vo výsledku očakávame zvýšené využívanie týchto nadobudnutých vedomostí a skúseností u študentov a absolventov, ktoré im po skončení štúdia umožní lepšie sa etablovať na poli dizajnu, priemyselnej aj solitérnej výroby a v kreatívnom priemysle ako takom.
Project annotation in English language
The project 'New Approaches and Concepts of Future Fashion' will focus on the analysis and mediation of current research and development in the field of fashion design to students and pedagogues of the Design Studio, Department of Textiles, at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava (AFAD). The project aims to support the development of new trends in the field and integrate them directly into the processes of teaching design and artistic research. The trends of new design thinking, which are known especially in the field of product and interior design, equally apply to the field of fashion design. New design methodologies (also in connection with changes in the clothing manufacturing industry in the post-covid period) require these changes to be introduced into teaching and research processes in the academic environment. The concepts of digitization and dematerialization of design apply to fashion as well as the concepts of the return to craft, local or manual production. The concepts of generative and shared design, personalized production, or production without the creation of stocks (so-called made on demand) also apply here. However, their common goal is to contribute to the emergence and development of a resilient and sustainable creative industry and economy as such.
The project will expand the field of knowledge of our students in this area by presenting the methodology of designerly creation in the most important current trends of the field of fashion design. In the form of presentations of works and processes, given lectures, discussions, symposia and workshops on selected topics, the project will not only provide students and pedagogues with new procedures and methods of creation, but also allow them to try them live and in a joint experience with the invited guest to reflect on the outcomes of the workshop. From this project we expect a better orientation of students in the international professional scene, in emerging trends and the methodology of creation within the individual approaches. Improvement in the formulation of individual design concepts, methodological procedures, the formation of critical thinking in each student. Acquisition of knowledge about creative processes, methodology of design research, ways of sharing and networking in the creative industry - specifically in the field of sustainable fashion.
We expect new pedagogical methodological knowledge and experience, which we plan to implement and develop in the long term and also to share and present them on international scene. The benefit will also be the expansion of software, technological and material capabilities at our department. With this project we want to focus primarily on innovative technologies and procedures that are not included in the teaching process at our school, such as design and visualization of clothing in 3D programs, generative design, new approaches in clothing preparation within concepts such as zero waste, kinetic construction of clothes, etc.
The intention is also to improve knowledge in technologies that we have introduced into the teaching process in the last five years, such as digital textile printing and knitting, which we want to expand by knitting 3D textured surfaces and ready-made garments made using the so-called whole garment knitting. These are relatively new technologies obtained from the grants ASFEU: 'Digitization of Technological Processes in Design' and INTERREG: 'Design and Innovation – Cross-border Cooperation of Design Institutions in Digital Age' thanks to which we have become one of the leading educational workplaces in the Central European context. As a result, we expect increased use of this acquired knowledge and experience by students and graduates, which will enable them to better establish themselves in the field of design, industrial and solitary production and in the creative industry as a whole after graduation.
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA
Financial grant of MŠVVandŠ SR within KEGA | Capital expenditures in € | |
---|---|---|
Drawn in year 2024 | 10 590,00 | 0,00 |