Británia umožňuje vysokoškolským študentom z EÚ študovať za rovnakých podmienok

18.12.2020

Oblasť vysokého školstva je plne v rukách národných štátov, a teda nesúvisí priamo s členstvom krajiny v EÚ. Spojené kráľovstvo v súčasnosti umožňuje študentom z krajín EÚ a Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO) - Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko - študovať na britských vysokých školách (VŠ) a univerzitách za rovnakých podmienok, aké majú domáci študenti. Informuje o tom na svojom webe Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v súvislosti s brexitom.

Týka sa to predovšetkým poplatkov za štúdium, ako aj ľahšieho prístupu k študentským pôžičkám. "Britská vláda prisľúbila, že pre študentov z EÚ, ktorí začínajú štúdium v akademickom roku 2018/2019 alebo 2019/2020, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni, ako to je v súčasnosti, a to bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo skutočne opustí EÚ," poznamenal rezort školstva. Ako tvrdí, z dlhodobého hľadiska je možné, že študenti z EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky, podobné tým, aké už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín (mimo EÚ a EZVO).

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR prinieslo na svojom webe základné informácie vo vzťahu k brexitu na jednotlivých úrovniach vzdelávania a tiež v otázke uznávania dokladov o vzdelaní a programe Erasmus+.

Zdroj: https://www.skolske.sk/clanok/55374/britania-umoznuje-vysokoskolskym-studentom-z-eu-studovat-za-rovnakych-podmienok